Zona e Janines

Historike Janina.

Janina historike, qyteti i legjendave, traditave dhe dashamiresve te medhenj, e ndertuar ne brigjet e liqenit Pamvotis, me ishullin piktoresk dhe keshtjellen e Ali Pashes, eshte ideal per zhytje ne te kaluaren.

Nese deshironi te ndiheni si zonja Vasiliki dhe te jetoni si nje Pasha ju duhet te vizitoni qytetin tone.

  • Akomodimi Janina
  • Akomodimi Janina

Informacione rreth Janines

Janina eshte nje pikenisje per te eksploruar si qytetin ashtu edhe zonen perreth.Prane liqenit ka shume destinacione historike, si Yckalaja, xhamite, shkolla e vjeter kaloresiake e Ali Pashes (Soufari sarai), muzeu historik, muzeu bizantin, muzeu etnografik komunal i argjendarise dhe kuzhinat e vjetra qe tani strehojne nje kafene piktoreske te vendosur brenda keshtjelles. Duke shkuar ne qytet ju mund te vizitoni muzeun arkeologjik (parku Litharitsia) dhe Galerine Komunale te Arteve.

Jashte qytetit, por brenda distances se ecjes eshte shpella e Peramas (nje nga shpellat me te vjetra ne bote), muzeu i historise greke (figura dylli) Pavlos Vrellis dhe teatri antik i Dhodhonit. Pervec muzeve, monumenteve te lashta dhe plot bukuri natyrore te qytetit te Janines ,udhetari mund te ekskursionoje dhe te beje aktivitete ne zonat perreth si: Metsovo, Zagorochoria dhe Tzoumerka. Ka mundesi per aktivitete alternative, nje domosdoshmeri per natyren dhe te dashuruarit pas natyres, te tilla si ciklizmi malor, shetitjet, rafting, kalerimi dhe skite.

Na Kontaktoni

  • Adresa: Hatzikosta 9, Janine
  • Telefon: (+30) 26510 22603
  • Celular: (+30) 6945451111
  • Email : info@alipashahotel.gr

INFORMACION KONTAKTI

Telefon :(+30) 26510 22603

MEDIAT SOCIALE

Hyni

PERFITONI NGA OFERTAT

Rezervimi Online